Afganistan Elçisi’nin Söylevine Cevap

Güven mektubunu sunan Afganistan Büyükelçisi Gulam Ceylânî’nin söylevine cevap olarak:

Sayın Büyükelçi, Afgan Kralı’nın yüce şahsınızı yanıma büyükelçi sıfatıyla atadıklarını içine alan güven mektubunu elinizden büyük memnuniyetle alıyorum. Şimdiye kadar devam eden orta elçiliğiniz sırasında Cumhuriyet Hükümeti’nin kardeş millet temsilciliğine karşı yardım ve kolaylık göstermiş olması çok doğaldır. Başında gerçekten bilinçli ve nurlu bir rehber olduğu halde yükselme ve yenilenme yolunda yürüyen kardeş millet tarafından Türk Milletinin, bu yolda göstermiş olduğu yetenekli çabaların taktir edildiğini görmekle çok duyguluyum.

Çalışmasının başarıya ermesini candan dilediğimiz saygıdeğer Afgan milleti hakkında Türk milleti aynı dostluk, kardeşlik duygularını beslemektedir. Büyük görevinizin yerine getirilmesi konusunda gerek benim, gerekse Cumhuriyet Hükümeti ileri gelenlerinin içten destek ve yardımına güveniniz.

İki memleket arasındaki kardeşlik bağlarının arttırılması ve kuvvetlenmesi konusunda saygıdeğer kralın kabul ettiğini söylediğiniz iradeyi memnuniyetle öğreniyorum. Bu amacın en geniş tarz ve anlamında elde edilmesi için Cumhuriyet Hükümeti’nin büyük bir kararlılık ve içtenlikle çalışacağına şüphe olmadığı gibi, şahsî düşüncem ve isteğim, Türk milletinin duygularının da tamamiyle bu merkezde bulunduğunu size söylemekle büyük bir zevk duymaktayım. İki kardeş millet arasındaki dostluk ilişkilerinin desteklenmesi ve gelişmesi için burada bizimle çalışmak konusunun yüce şahsınızın sorumluluğuna verilmiş olması da ayrıca memnuniyeti gerektirmiştir.

Kralınızın mutluluk ve sıhhatleri ve kardeş Afgan milletinin rahatlık ve başarısı dileklerimi saygıdeğer Krala ulaştırımanız ricasıyla yeni görevinizde başarınızı dilerim.

Vakit: 26.09.1928, s.1