Bursa’da Üçüncü Bir Konuşma

Türk lokantacılar tarafından Belediyede verilen ziyafette söylenmiştir.

Saygıdeğer Efendiler!
İstanbul Türk lokantacılarının İstanbul’dan Bursa’ya kadar eziyete katlanarak burada bu ziyafeti düzenlemeleri çok ince, çok içten bir harekettir. Bunu son derece övgü ile bildiririm. Bana yöneltilen konuşma, söz söyleyenin ve karşılarında bulunduğum heyet ve cemiyetinizin kalpten duygularını ne kadar içtenlikle anlatmaktadır. Bu konuşmayı çok derin duygulanmalar içinde büyük mutlulukla dinledim. Özellikle teşekkür ederim.

Efendiler! Çok temiz düzenlenmiş sofranızda zevkle oturdum, sofrada hizmetin düzgün olarak akışını gördüm. Bunu bildirirken ayrıca zaten bildiğiniz bir iki noktaya işaret etmek isterim.

Efendiler! Sofra düzeni, sofra hizmeti gerçekten önemlidir. En önemli ihtiyaçlarımızdandır. Bunun için temel büyük oteller ve garsonlardır. Üzüntüyle bildirmekteyim ki, memleketimizde bu türlü sanatkârlar ihtiyaca uygun uygun tarz ve miktarda yetiştirilmemiştir. Evlerimizde, lokantalarımızda, otellerde bu konuları medeni insanlara yakışacak şekilde yapmak zorundayız. Bugün burada bir kez daha gördük ki, aşçılık sanatında yüzümüzü güldürecek sanatkârlarımız vardır. Kendilerini takdir ile anıyorum. Arkadaşlar! Teşekkürlerimi tekrar ederken İstanbul’a dönüşünüzde bütün arkadaşlarınıza da duygularımı, sevgilerimizi iletmenizi rica ederim.

Efendiler, sevinçli dakikalar geçirdiğimiz samimi sofranızı terk ederken herkese yararlı olur ümidiyle bir konuya daha işaret etmek istiyorum: Hepinizce bilinir. Kendim Anadolu içlerinde yaptığım seyahatlerimde gördüm ki, biz Türkler misafirlerimizi ağırlamak için onlara verdikleri ziyafetlerde çok sayıda yemek yapıyoruz. Bu iktisada zıt olduğu gibi, bilirsiniz ki sağlığa da zararlıdır. Milletimizin misafirperverlikteki bu geleneğini akla uygun bir dereceye döndürmeyi hepimiz görev kabul etmeliyiz.

                                           Hâkimiyet-i Milliye: 05.10.1925