Güven Mektubunu Sunan Afgan Orta Elçisi’ne Cevap Olarak

Gulam Ceylâni Han’a Çankaya Köşkü’nde söylenmiştir.

Sayın Elçi!
Aramızda çok iyi bir anı bırakan selefiniz (bir önceki) Sultan Ahmet Han’ın ayrılış mektubunu elinizden aldığım sıralarda Türkiye Cumhuriyeti yanında olağanüstü temsilci delege ve ortaelçi sıfatıyla atandığınızı bildiren Emirin mektubunu büyük bir sevinçle okuyorum. Bu nedenle aracılığınızla gönderilen hükümdar selâmını büyük bir sevinçle alıyorum ve buna Sultan hakkında beslediğim kardeşçe dostluğu da katarak Sayın Emire ulaştırmanızı rica ederim.

Türk milleti hakkında beslediğiniz dostça duygulara özellikle teşekkür ederim. Milletlerimiz arasında ortak olan güzel özelliklerin sonucu oluşup tarihteki olayların sonucu ile de daha fazla kuvvetlenmiş olan dostluk canlı ve sonsuzdur. Bu iyi iş ilişkileri taraflar için daha verimli ve kârlı olması yolunda harcayacağınız kıymetli çalışmanın daima iyi karşılanacağına, gerek benim, gerekse Cumhuriyet Hükümeti’nin yardım ve desteklerinizi elde edeceğine emin olabilirsiniz.

Afganistan Padişahı Sayın Emir’in mutluluğu ve Afgan milletinin mutluluk ve geleceği ve büyük bir sevinçle ilgilenip, gördüğümüz yükselmenin artan başarılarla taçlanması hakkındaki içten dileklerimi bildirir size hoş geldiniz derim.

Vakit: 25.02.1926, s.5