Güven Mektubunu Sunan Japon Elçisi Obana’ya Cevap

Sayın Elçi!

Japonya İmparatoru’nun yüce şahsınızı yanıma olağanüstü temsilci delege ve büyükelçi atadığını bildiren mektubu alıyorum. 1890 senesinde Osman Paşa’nın özel temsilci olarak Japonya’ya gönderilmesi Türk Milletinin eskiden beri Japonya ile ilişkiler kurmaya verdiği kıymet ve önemi açıklama ve doğrulamaya neden olmuştu. O vakitten beri resmi ilişkilerin kurulmamış olmasına karşın Türk ve Japon milletlerinin yürekten bağlılık ve ilgileri kesilmemiştir. Bu defa siyasal ilişkilerin de devamlı bir şekilde kurulması  için her iki hükûmet elçilikler meydana getirmeyi mutlulukla kabul eder. Japonya’nın ilk elçisi olarak yüce şahsınızı Ankara’da görmekten doğan hoşnutluğumu bildiririm.

Her iki millet arasında birbirinin kültür ve uygarlığını anlamakla başlayıp hızla gelişmesi istenilen barış bağlarının, yayılmaya aday olan ticari ve iktisadi ilişkileri ile kuvvet kazanacağına eminim.

Türk millet ve hükûmetinin ve yüce şahsınızın soylu duygularını anlatan açıklamalarından çok duyguluyum ve aynı şekilde Türk millet ve hükûmetinin Japon millet ve hükûmetine karşı özel bir sevgi beslediğini ve Japonya İmparatorluğu’nda görülmekte olan sıradışı ilerlemeyi büyük bir sevinçle ve içten bir dostça ilgi ile takip etmekte olduğunu bildiririm.

Türk ve Japon dostluğunu daha içtenlikli ve daha üretken yapmak konusunda harcayacağınız çalışmanın mutlulukla kabul edileceğine benim ve Cumhuriyet Hükümeti’nin her şekilde en yüksek yardım ve desteklerine sahip olacağına şüphe yoktur.
Haşmetli İmparatorunu’zun mutluluğunun devamı ve Japon milletinin huzur ve geleceği hakkında en içten dileklerime katarak size hoşgeldiniz derim.

Vakit: 24.11.1925, s.1