İtalya Büyük Elçisi’nin SöylevineCevap

Çankaya’da yeni İtalyan Büyük elçisi Baron Aloisi Cenapları’nın güven mektubunu sunma töreninde:

Sayın Büyük Elçi!
Haşmetli İtalya Kralı’nın sizi yanıma özel konumlu delege ve Büyükelçi atadıklarını bildiren mektuplarını memnuniyetle aldım. Bir önceki görevlinin ayrılış mektubunu da alıyorum.

İtalyan milletinin kuvvetli bir düzen ve devamlı bir çalışma ve gayretle kazanmayı başardığı konumu, Türk milleti tarafından sevgiyle görülmektedir. Türk milletinin yükselme ve gelişmesine karşı İtalyan milletinin bildirdiğiniz dostça ilgisinden çok duygulandım.
Milletinin güven duyacakları anlaşmalar, ancak karşılıklı yararları tam biliş ve anlayışla bağlayanlardır.Türk-İtalyan antlaşmasında bu şart vardır. Bu antlaşma aynı zamanda iki devletin dürüst ve içten siyasetlerinden ve barış idealine karşı besledikleri kuvvetli ilgiden doğmuştur. Bu nedenle, o hem Akdeniz havzasında ve hem de bütün Avrupa’da önemli bir barış ve barışıklık nedenidir.

Türkiye ile İtalya arasındaki dostluk ilişkilerinin her iki tarafın görüş ve anlayış birliğiyle mutlu sonuçlar vermesi doğaldır.

Bu amaç için çalışmanızda ve yüksek görevinizin yerine getirilmesinde benim ve Cumhuriyet Hükümeti’nin yardımlarından emin olabilirsiniz. Size bu yolda başarılar dilerim. Haşmetli İtalya Kralı’nın mutluluklarını ve İtalyan Devleti’nin rahatlığını dilerim.     
      
  Ayın Tarihi, Nisan,1930, Sayı: 73, s.6008, cilt, 22