Malatya’da Bir Konuşma

Türk Ocağı’nda söylenmiştir.

Malatya’yı görmek, Malatya halkı ile daha çok görüşmek için bu kadar zaman yeterli değildir. İleride daha uygun bir mevsimde belki Başbakan İsmet Paşa ile gelir, görmek ve görüşmek fırsatını bulurum.

Belediye Başkanının daha fazla kalmasını ricası üzerine demişlerdir ki:

Önemli bir ilimizin merkezine bizi getiren demiryolu olmuştur. Bugüne kadar bu önemli ve çok verimli Malatya’ya gelmek isteyenler, bu uygar aracın bulunmamasından dolayı isteklerine kolaylıkla ulaşamamışlardır. Bu istekler bu memlekete çok bolluk getirecek ve bu memleketin doğal kaynaklarından dünyayı yararlandıracak yapıdadır. Yeni eser bu genel isteği karşılayacaktır, ümidindeyim.
Türkiye Hükûmeti’nin belirlediği projeler içinde belirli zamanlar sürecinde vatanın bütün bölgeleri çelik raylarla birbirine bağlanacaktır. Bütün vatan bir demir kitle haline gelecektir. Demiryolları memleketin tüfekten, toptan daha önemli bir güvenlik silâhıdır. Demiryollarını kullanacak olan Türk milleti soyundaki ilk sanatkârlığının, demirciliğin eserini tekrar göstermiş olmakla övünecektir. Demiryolları Türk milletinin rahatlık ve uygarlık yollarıdır.

Türkiye’de iktisat hayatının yüksek gelişimleri ancak demiryollarıyla olacaktır. Milletin mutluluğu, istiklâli bu yollardan geçecektir. Cumhuriyet Hükümeti’nin bu sahadaki verimli çabaları ve idealist hareketi övgüye değerdir. Burada önemli olan nokta, Türk milletinin bu gerçeği bütün zorluklarına rağmen değerlendirmesi ve ona sahip olması konusudur. Demir sanatının yayıcısı olan Türk, o vatanında tamamlamış olduğu bu gerekli hizmeti elbette çağdaş uygarlığın bütün dünyada yükselttiği dereceye ulaştıracaktır.

Hâkimiyet-i Milliye, 15.02. 1931