Yeni Seçim ve İstanbul

Vatan muhabirine demeç:
Seçimler başlıyor, birkaç güne kadar her yönde defterlerin düzenlenmesi tamamlanacak ve vatandaşlar oylarını vermeğe çağrılacaklardır. Seçimlerde İstanbul da görevini yapmak için hazırlanmalıdır. İstanbul’un özel niteliği vardır. Bundan dolayı ona göre görevini gereği gibi yapmalıdır. Halk, son iki gün içinde yayımladığım ilkeler etrafında toplanarak, vatana bağlılığını göstermelidir. İlkelerimize bağlı olmaya karar vermiş kimseleri seçerek kendini kurtarmaya çalışmalıdır.

İstanbul’un seçimlerinde entrikalar çevrildiğini biliyorum. Ancak İstanbullular, İstanbul’un şu ana kadar işgal altında bulunduğunu akıllarından çıkarmamalıdırlar. İstanbul henüz kurtarılmış değildir; kurtarılmak için dayanmak gerekir. Şimdiye kadar kazandığımız zaferleri ancak birlikle ve dayanışmayla elde ettik. Zaferin sonuçlarını toplamak için de bu yolda devam etmek gereklidir. Düşman elinde iken düşmana yardım etmemeliyiz.

Basının ilkelerimizi çözümleyerek halka anlatması gerekir. Ben sürekli olarak bildirgeler yayımlayarak halkı aydınlatmaya çalışacağım.

Seçimlerde adaylıklarının konulması için başvuranlar çoğalmaktadır. Bunların aralarından seçilerek isimler belirlenmektedir. Adayların tümü henüz kararlaştırılmamıştır. Araştırmalar sürdürülmektedir.
Paşa bundan sonra sözü başka bir yöne çevirdi ve şu sözleri söyledi:
Üstüme aldığım görevi yerine getirdikten sonra politikadan çekileceğimi önceden söylemiştim. Bu düşüncemde kararlıyım ve bu sözümü yinelerim. Ancak, henüz barış yapılmamış, geleceğimiz belli olmamış iken; milleti bir karışıklık durumunda nasıl bırakabilirim? Başladığım işi bitirmeliyim. Ondan sonra siyasetten çekilmek hakkındaki isteğimi uygulayacağım.

Paşa ile konuşmamız oldukça uzun sürmüştü. Paşanın gözü saatine ilişti.

– Çalışmak vakti gelmiş, artık çalışmak gerek… dedi. Kendisine veda ettim. Çıkarken arkamdan bağırdı:
– Evet çalışmak gerekir. Özellikle gençler çalışmalıdır.
Paşa seçim işlerinin milletin isteğine uygun biçimde yapılacağına inanmaktadır.