Kıbrıs’ta Tabip Binbaşı Nihat İlhan ve Şehit Ailesi Anısına Panel ve Anma Töreni Düzenlendi

Kıbrıs’ta “Tabip Binbaşı Nihat İlhan ve şehit ailesi anısına: Kıbrıs Türk’ünün Varoluş Mücadelesi ve Kumsal Baskını” Paneli

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı, Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi iş birliği ve Doğu Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde 21- 25 Aralık Millî Mücadele ve Şehitler Haftası kapsamında “Tabip Binbaşı Nihat İlhan ve şehit ailesi anısına: “Kıbrıs Türkünün Varoluş Mücadelesi ve Kumsal Baskını” konulu bir panel düzenlendi. Düzenlenen panel ve anma programı 23 Aralık Pazartesi saat 09.30’da Doğu Akdeniz Üniversitesi Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda başladı.

Panel, Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Turgay Bülent Göktürk, Kumsal baskınında eşi ve çocukları katledilen Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın oğlu Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ve Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu’nun açış konuşmaları ile başladı. Prof. Dr. Sofuoğlu, konuşmasında Kıbrıs tarihine yer vererek Aralık 1963 ve Temmuz 1974 arasında yaşanan olayları ele aldı. Kıbrıs’ta böyle bir etkinliği yapmaktan büyük kıvanç duyduğunu dile getiren Prof. Dr. Sofuoğlu; Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın ailesine katılımlarından dolayı teşekkür ederek, tüm araştırmacı ve dinleyicilere panelin başarılı geçmesi temennisinde bulundu. Açış konuşmalarının ardından Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ve Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu karşılıklı plaket takdiminde bulundular.

Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’nin de söz aldığı açış konuşmalarının ardından, Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu’nun başkanlığında yapılan oturumlara geçildi. Gün içinde gerçekleşen iki oturumda; Dr. Öğr. Üyesi Turgay Bülent Göktürk “Tarihsel Süreçte Kıbrıs’ta Türklere Yapılan Katliamlar”, Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Şebnem İlhan “Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın Biyografisi”, Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Mücahitler Derneği Genel Başkanı Yılmaz Bora “Neden 21 Aralık 1963”, Emekli Büyükelçi Ahmet Zeki Bulunç “Rum-Yunan İkilisinin ENOSİS Soykırımı ve Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Savaşı”, Prof. Dr. Necip İlhan “İzzetpaşa Vakfı ve Tabip Binbaşı Nihat İlhan ve Hizmetleri”, Eski TMT Mücahitler Derneği Genel Başkanı Vural Türkmen “Kritik Bir Gece”, Öğr. Gör. Süheyla Göktürk, “Ziyaretçilerin Gözüyle Barbarlık Müzesi” konulu bildirilerini sundular.

Panel boyunca, Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin Kıbrıs Türk Millî Mücadelesi’ne ait müze ve şehitlikleri tanıtan proje çalışmaları da katılımcılara sunuldu.

Tbp. Bnb. Nihat İlhan ve Şehit Ailesi Anısına: Kıbrıs Türkünün Varoluş Mücadelesi ve Kumsal Baskını” paneli ve anma töreni, 24 Aralık Salı günü Barbarlık Müzesinde yapılan törenle devam etti.

Lefkoşa Barbarlık Müzesinde 10.30’da başlayan törene, Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Altan Er,  Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, Kumsal Baskınında eşi ve çocukları katledilen Tbp. Bnb. Nihat İlhan’ın çocukları ve ailesi, DAÜ ATAUM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgay Bülent Göktürk, muharip dernekler, kurum kuruluşların ve okulların temsilcileri ile askeri erkan katıldı. Saygı duruşu ve saygı atışı yapılan törende, İstiklal Marşı okundu, anıta çelenkler sunuldu.

Tbp. Bnb. Nihat İlhan’ın Oğlu Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan konuşmasında; “Biz aile olarak dört kayıp verdik, Kıbrıslı Türkler ise yüzlerce kayıp verdi. Vatan sağolsun” dedi. İlhan, Kıbrıslı Türklerin varlık mücadelesinde yanında olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından Büyükelçi Ali Murat Başçeri, Merkez Başkanı Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu ve Rektör Prof. Dr. Necdet Osam’ın anıta karanfiller koymalarını müteakip, müze ziyaret edildi.

Daha sonra “Tbp. Bnb. Nihat İlhan ve Şehit Ailesi Anısına: Kıbrıs Türkünün Varoluş Mücadelesi ve Kumsal Baskını” paneli ve anma törenini organize eden kurum temsilcileri, TürkiyeLefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’yi ziyaret etti. Kabulde,  Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, Tbp. Bnb. Nihat İlhan’ın çocukları Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Şebnem İlhan, Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Prof. Dr. Necip İlhan, DAÜ ATAUM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgay Bülent Göktürk, DAÜ Halkla İlişkiler ve Basın Müdürü Murat Aktuğralı ile TC Devlet Sanatçısı Mustafa Turan, Elazığ İzzet Paşa Vakfı, Elazığ Belediyesi ve Bizim Külliye Dergisi yetkilileri yer aldı. Büyükelçi Başçeri kabulde, böyle başarılı bir etkinlik yapan kurum temsilcilerini kutladı ve karşılıklı olarak bu gibi faaliyetlerin daha sık yapılması gereğinin altını çizdi.

Faaliyet, Boğaz Şehitliği ile Muratağa, Sandallar, Atlılar Şehitliklerini ziyaretini müteakip sona erdi.

Kaynak:https://www.iha.com.tr/ankara-haberleri/kibrista-tabip-binbasi-nihat-ilhan-ve-sehit-ailesi-anisina-kibris-turkunun-varolus-mucadelesi-ve-kumsal-baskini-paneli-2484378/

Kaynak:https://www.iha.com.tr/ankara-haberleri/kibrista-tabip-binbasi-nihat-ilhan-ve-sehit-ailesi-anisina-panel-ve-anma-toreni-2488412/